prawa z rejestracji wzorów przemysłowych
Właścicielowi zarejestrowanego wzoru wspólnotowego przyznaje się wyłączne prawo do jego używania i zakazywania osobom trzecim jego używania, jeżeli nie wyraził on na to zgody (art. 19 Rozporządzenia 6/2002). Przy czym aby taką ochronę uzyskać, zgodnie z brzmieniem przepisów art. 3-7 tego Rozporządzenia, wzór wspólnotowy musi dotyczyć wytworu lub jego części, musi być nowy i posiadać indywidualny charakter, a zatem przed datą zgłoszenie nie może być upubliczniony żaden identyczny wzór, a dodatkowo musi się on wyróżniać na tle tego, co już jest dostępne na rynku. Przedmiotem ochrony prawa z rejestracji wzoru przemysłowego jest więc postać produktu, jego zewnętrzny wygląd w takiej formie, w jakiej został zgłoszony. Analogiczne przepisy zostały zawarte w krajowej ustawie Prawo własności przemysłowej.
Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
Przez uzyskanie prawa z rejestracji nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Czas trwania prawa z rejestracji wynosi dwadzieścia pięć lat (w pięcioletnich okresach ochrony) od daty dokonania zgłoszenia wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym.
Wzór przemysłowy nie obejmuje cech produktu wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej (art. 8 powołanego Rozporządzenia 6/2002), zatem elementy, które zostały zawarte we wzorze ze względu na jego funkcję użytkową nie będą korzystały z ochrony.
Ustaleniu zakresu ochrony jaka wynika z udzielonego prawa z rejestracji wzoru przemysłowego służą zawarte w zgłoszeniu rysunki oraz pomocniczo opis (mogący maksymalnie zawierać 100 słów), ponieważ to na ich podstawie określa się istotne elementy wzoru, których powielenie przesądza o naruszeniu prawa wyłącznego.
Co należy przygotować w celu zgłoszenia wzoru przemysłowego
Dokumentacja zgłoszeniowa obejmuje szereg elementów:
– wniosek o rejestrację wzoru przemysłowego, czyli kto jest zgłaszającym, imię nazwisko lub imiona i nazwiska (gdy zgłaszają wspólnie wymagany jest regulamin wspólnego korzystania ze znaku) lub nazwa firmy, a w zależności od powyższego inne dane jak: Pesel, NIP, Regon, KRS. Ponadto adres zgłaszającego. W tego typu zgłoszeniach podaje się także autora wzoru przemysłowego – jego imię, nazwisko, adres.
– wzór przemysłowy, jego widoki, fotografie, a najlepiej wykonane linią. Maksymalna liczba różnych widoków wspólnotowego wzoru przemysłowego jest ograniczona do siedmiu. Widok wzoru przemysłowego, bez obecności elementów tła, może być dostarczony w postaci plików graficznych, zwykle jpg, png, pdf.
– nazwa wzoru przemysłowego, jest to jego nazwa rodzajowa, informacyjna, np. „tarcza zegara ściennego”. Rodzaje towarów określa Międzynarodowa Klasyfikacja Wzorów Przemysłowych, zwana klasyfikacją lokareńską.
Dla przykładu –
KLASA 10 – Zegary, zegarki, manometry inne przyrządy do pomiaru, kontroli i sygnalizacji
PODKLASA 07 – obudowy, tarcze, wskazówki i inne akcesoria
Lecz czy jest możliwa rejestracja niewidocznych części zegara pokazanych na tej www, tzw. „werku” zegara? Od odpowiedzi na takie i inne pytania są oczywiście rzecznicy patentowi.
– pełnomocnictwo, którego przykład dostępny jest w menu – pełnomocnictwo